Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Lęk przed chorobą – jak sobie z nim radzić?

W obliczu masowego występowania chorób nowotworowych, pandemii Sars-CoV-2 oraz ciężkich chorób autoimmunologicznych – np. toczeń, stwardnienie rozsiane, strach przed chorobą zyskuje na sile. Jak poradzić sobie z tymi myślami, jak nie wpaść w cykle natarczywych myśli oraz jak korzystnie zarządzać sobą, aby utrzymać dobre zdrowie.

Dlaczego pojawia się lęk?

Nasz dobrostan fizyczny i psychiczny pozwala nam realizować nasze plany, marzenia i obowiązki, stanowiąc to, co nazywamy życiem – w odróżnieniu od egzystencji. Współczesna nauka skierowała naszą uwagę w stronę genetyki, oferując nam liczne badania genetyczne dotyczące podatności na wystąpienie u nas poszczególnych chorób. Na geny nie mamy wpływu bezpośredniego i to one nas obciążają w 20-30%. Najważniejszym czynnikiem dla naszego dobrostanu zdrowotnego jest styl życia. Aktywność fizyczna, sen, odżywianie się oraz przebywanie w czystym środowisku wpływa na co najmniej 50% czynników ryzyka związanych z nowotworami, chorobami serca oraz chorobami zakaźnymi – ryzyko zgonu w przypadku chorób przewlekłych jest o wiele większe, gdy cierpimy na schorzenia często zależne od naszego stylu życia!


Lęk jest naturalnym mechanizmem chroniącym nas. Niestety wobec kiepskiego stylu życia przyjmuje on postać lęku uogólnionego, któremu towarzyszyć mogą myśli obsesyjne, napady paniki lub czynności kompulsywne – np. zbyt częste i szkodliwe mycie rąk.

Jak pokonać lęk?

Pierwszym działaniem jest poprawa stylu życia, co przełoży się na jakość snu, podaż witamin i innych ważnych składników odżywczych. Regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko pojawienia się zaburzeń lękowych, co związane jest z uwalnianiem się dopaminy oraz endorfin przy wysiłku fizycznym. Jeśli objawy są bardzo nasilone, skorzystajmy z pomocy lekarza rodzinnego lub lekarza psychiatry.

Powinno cię zainteresować

Jak znaleźć porządną mobilną wulkanizację w Radomiu?

Starzenie Skóry a Genetyka: Jak Dostosować Zabiegi do Indywidualnych Potrzeb

Dziedziczenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Kosiarka – wady i zalety różnych rodzajów – jaką wybrać?

1 thought on “Lęk przed chorobą – jak sobie z nim radzić?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *