Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Postępowanie w przypadku nagłej awarii zawieszenia na trasie

Zawieszenie to bardzo istotny układ łączący koła samochodu z jego pozostała konstrukcją. Składa się on z amortyzatorów, drążków skrętnych, wahaczy oraz wielu innych istotnych komponentów. To od nich zależy właściwa stabilność skrętność i sterowność samochodu. Prawidłowo działające zawieszenie ma więc kluczowy wpływ na komfort i bezpieczeństwo podróżowania.

Oczywiście różne elementy zawieszenia są podatne na uszkodzenia mechaniczne czy też zużycie. Prędzej czy później może dojść do różnych uszkodzeń oraz innych problemów. W przypadku nagłej poważnej awarii zawieszenia na trasie należy przestrzegać określonej procedury.

Jak unikać nagłych awarii zawieszenia?

Podstawą jest zwracanie uwagi na wszelkie objawy problemów z zawieszeniem. Oznacza to, że nie należy lekceważyć różnego rodzaju luzów, stuków, skrzypienia oraz innych dziwnych dźwięków i zachowania elementów układu zawieszenia. Rzadko kiedy do nagłej awarii dochodzi nagle. Najczęściej jest ona spowodowana zaniedbaniami serwisowymi.

Kolejną kwestią jest umiejętna jazda samochodem. Aby zapewnić pojazdowi jak najdłuższy okres żywotności jego zawieszenia, konieczne jest jeżdżenie z odpowiednią prędkością, unikanie agresywnej jazdy po nierównościach, szybkiego wjeżdżania na krawężniki, progi zwalniające, itp. Dzięki temu zawieszenie będzie efektywnie spełniać swoje zadania przez długi czas.

Jakie czynności wykonać gdy dojdzie do awarii zawieszenia na trasie?

Wiele typów nagłej awarii zawieszenia w terenie uniemożliwia dalszą jazdę. W takiej sytuacji, o ile to możliwe, należy zjechać samochodem na pobocze lub w inne bezpieczne miejsce. Kolejną czynnością jest włączenie świateł awaryjnych i oznakowanie miejsca awarii przy pomocy trójkąta awaryjnego, zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami dotyczącymi odległości trójkąta od pojazdu.

Po zabezpieczeniu i oznakowaniu miejsca awarii, kolejną czynnością jest wezwanie firmy, której specjalizacją jest profesjonalna pomoc drogowa oraz holowanie. Takie firmy dysponują specjalnymi pojazdami, lawetami oraz wciągarkami. Dzięki temu są one w stanie bezpiecznie załadować uszkodzony pojazd i przetransportować go do warsztatu lub w inne wskazane miejsce.

Powinno cię zainteresować

Dziedziczenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Kosiarka – wady i zalety różnych rodzajów – jaką wybrać?

ETOOL24 Twój niezawodny partner w zakupach narzędzi online

Kajaki Liwiec – czemu są tak dobrym wyborem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *