Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Jakie usługi wchodzą w zakres międzynarodowego transportu morskiego

Żegluga jest jedną z najstarszych form transportu ładunków. Za jej pomocą można transportować towary na bardzo dużych odległościach, po całym świecie. Morza i oceany wypełniają bowiem zdecydowaną większość powierzchni ziemi. Jakie usługi wchodzą w zakres frachtu morskiego?

Międzynarodowy transport morski

Transport morski polega na przewozie towarów za pomocą specjalnie przystosowanych tego celu statków. Przewóz morski towarzyszy przede wszystkim ładunkom niestandardowym, o dużej masie i ogromnych rozmiarach. W takim transporcie, czas dostarczenia przesyłki nie ma kluczowego znaczenia, liczy się tu bezpieczne dostarczenie dużej ilości towarów w jednym kursie, lub jednego dużego ładunku, który ciężko jest przetransportować innym sposobem. Od dawna już wyznaczone są regularne linie żeglugowe, na których odbywa się transport towarów. Transport morski cargo realizowany jest w niemal wszystkich krajach świata mających dostęp do linii brzegowej. Firmy, świadczące usługi transportu morskiego, organizują dostawy, załadunek, rozładunek towarów w portach. Z transportem morskim wiąże się też obsługa celna ładunków. Z transportem morskim łączy się również magazynowanie towarów wpływających do portów.

Coraz częściej spotkać można też oferty na tak zwany transport intermodalny, w którym usługi transportowe morskie łączone są z transportem drogą lądową.

Typy statków w transporcie morskim

Transport morski ciężkich ładunków odbywa się przy pomocy masowców, przewożących ładunki sypkie, a także tankowców, które transportują głównie płynne paliwa ropopochodne. Transport morski kontenerów odbywa się najbardziej znanych w tej gałęzi statkami, czyli kontenerowcami. Przewożenie ładunków tymi trzema rodzajami statków wchodzi w skład tak zwanego transportu konwencjonalnego, który jest tani i najbardziej rozpowszechniony.

Osobnym rodzajem transportu morskiego jest transport drobnicowy. Towary policzalne, zapakowane w kartony lub worki i umieszczone na paletach przewożone są drobnicowcami.

Transport kontenerowy to przewóz za pomocą specjalnego opakowania zbiorczego. Ten rodzaj transportu morskiego realizują popularne kontenerowce. Niejedna firma transportowa oferująca dostarczanie ładunków drogą morską, świadczy przewozy pełnokontenerowe fcl.

Transport morski ładunków ponadgabarytowych, takich jak wagony, również jest realizowany, za pomocą statków RO RO. Transport morski samochodów i pociągów odbywa się statkami specjalnie przystosowanymi do przewozu pojazdów kołowych. Statki te, przewożą także przyczepy, motocykle i ciężarówki.

Powinno cię zainteresować

Dziedziczenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Kosiarka – wady i zalety różnych rodzajów – jaką wybrać?

ETOOL24 Twój niezawodny partner w zakupach narzędzi online

Kajaki Liwiec – czemu są tak dobrym wyborem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *