Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Ochrona oczu podczas procesu spawalniczego

Spawanie łukowe tak jak każdy inny proces przemysłowy niesie ze sobą wiele zagrożeń. Podchodząc jednak do problemu z rozwagą możemy zniwelować wszystkie ryzyka stosując odpowiedni sprzęt ochronny. Istotne jest aby stosowana odzież, obuwie, akcesoria a także przegrody spawalnicze posiadały odpowiednie certyfikaty, świadczące o spełnianiu norm bezpieczeństwa.

Promieniowanie świetlne w procesie spawania

Spawanie łukiem elektrycznym to proces w trakcie którego dochodzi do emisji promieniowania świetlnego niewidzialnego a także widzialnego dla ludzkiego oka. Patrzenie na łuk spawalniczy bez odpowiedniej ochrony oczu może trwale uszkodzić wzrok. Nawet krótkotrwała ekspozycja może spowodować oparzenie siatkówki lub rogówki oka. Jest to tak zwany „Flash burn”. Dlatego spawacz powinien być wyposażony przede wszystkim w maskę lub przyłbicę spawalniczą wyposażoną w odpowiednie filtry optyczne. Zapewniają one 100% ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym.

Osoby, które nie biorą bezpośredniego udziału w spawaniu a przebywają w otoczeniu stanowiska spawalniczego również są narażone na poparzenia skóry i narządu wzroku. Tutaj z pomocą przychodzą ekrany spawalnicze, które filtrują szkodliwe promieniowanie na poziomie 99,998%. Umożliwiają one wykonywanie zadań w pobliżu pracującego spawacza bez konieczności noszenia przyłbicy, która z pewnością uniemożliwiałaby wydajną pracę.

Osłona przed odpryskami spawalniczymi i iskrami

Kolejnym zagrożeniem z jakim mamy do czynienia na stanowisku spawalniczym są roztopione cząstki metalu. Bez względu na to czy są to odpryski spawalnicze czy powstające podczas szlifowania snopy iskier niosą one za sobą ryzyko poparzenia skóry. Dlatego spawaczy należy wyposażać także w specjalistyczną odzież ochronną i obuwie. Zapewniają one odpowiednią ochronę przed poparzeniem w wyniku bezpośredniego oddziaływania odprysków jak i towarzyszącemu spawaniu ciepłu miejscowemu. Iskry i odpryski spawalnicze to także zagrożenie dla osób w otoczeniu boksu spawalniczego. Podobnie jak w przypadku promieniowania świetlnego pomocne okazują się ekrany spawalnicze. Jeżeli są wykonane są z lameli o grubości 2mm, potrafią skutecznie zatrzymywać rozżarzone odpryski spawalnicze a także iskry. Ponadto przezroczyste folie spawalnicze bez względu na grubość (od 0,4 mm do 2 mm) cechują się trudnopalnością. Dzięki czemu spowalniają a nawet hamują rozprzestrzenianie się pożarów, do których może dojść na stanowisku spawalniczym na skutek oddziaływania odprysków spawalniczych na materiału palne znajdujące się wewnątrz boksu.

Powinno cię zainteresować

Oszczędność energii – lepsza efektywność energetyczna

RTG Zęba – ważny aspekt diagnozy zębów

Żeglarstwo po mazurskich jeziorach – wspaniały pomysł na wakacje!

Zespół Otella – alkoholowy obłęd zazdrości

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *