Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Granulator do suchego lodu

Dzięki branży sprzątania przemysłowego określenie „pelletizer” robi ostatnio zawrotną karierę, której początek to wejście na rynek innowacyjnej technologii czyszczenia suchym lodem. Co oznacza termin „pelletizer”? Mówiąc najprościej, jest to po prostu urządzenie, które scala rozmaite materiały. Tym co produkuje pelletizer jest więc granulat, inaczej nazywany pelletą. Dzięki granulatorom dysponujemy na przykład pelletami opałowymi ze sprasowanych wiórów, granulowanym pokarmem dla zwierząt domowych (np. królików), czy granulatem suplementów diety.

Szczegóły technologiczne

Jak rozpoznać dobry pelletizer? Maszyna powinna być solidnie wykonana, a przedstawiciel producenta, czy dystrybutora opisujący jej zalety, powinien często odmieniać słowo „niezawodność” oraz umieć ją udowodnić. Warto wiedzieć, że nawet mały pelletizer może pracować w systemie ciągłym, zaspokajając bieżące zapotrzebowanie na suchy lód, czyli zabezpieczenie wszelkich operacji sprzątania przemysłowego. Szczególnie przydatny będzie on w średnich i małych zakładach, które chcą skorzystać z innowacyjnej technologii użycia granulatu dwutlenku węgla, a nie chcą płacić za granulat i jego transport firmie wykonawczej. Co ważne, pelletizer umożliwia własną produkcję suchego lodu na malej przestrzeni. Jak można się więc domyślić, podstawowa oferta wiodących producentów zaczyna się od niewielkich urządzeń.

Pelletizer zależny od potrzeb

Kompaktowy pelletizer doskonale nadaje się do produkcji mniejszych ilości granulatu, w sam raz do czyszczenia maszyn małej firmy produkcyjnej lub przetwórczej. Jak wyglądałaby jego wydajność? Średnia zdolność produkcyjna takiego granulatora to 30 kg w ciągu godziny. Oczywiście, nie jest to zawsze taki sam suchy lód – pelletizer może serwować granulat o średnicy 3 mm, 6 mm, 10 mm oraz 16 mm (1/8, 1/4, 3/8 , 5/8 cala). Średnicę ziaren reguluje się poprzez dobranie odpowiedniej płytki wytłaczarki, dostępne na rynku podstawowe wersje granulatorów standardowo są wyposażane w płyty do produkcji granulatu o średnicy 3 mm (1/8 cala). Warto dodać, że wspomniane 30 kg na godzinę (66,14 funta) pelletizer produkuje przy stosunkowo niewielkim natężeniu hałasu.

Komu pelletizer?

Pelletizery cieszą się popularnością w firmach, które decydują się na produkcję suchego lodu w ramach własnych potrzeb – obok zastosowań w sprzątaniu przemysłowym suchy lód wykorzystuje się też do celów chłodniczych. Standardowo pelletizer napędzany jest agregatem hydraulicznym, a wszystkie jego funkcje kontroluje się przy pomocy PLC, czyli programowalnego sterownika logicznego, a mówiąc potocznie – małego komputera przemysłowego zaprojektowanego do automatyzacji procesów sterowania. Oznacza to, że elektroniczna kontrola zasypywania suchego lodu i temperatury oleju pozwala na nieprzerwaną produkcję granulatu suchego lodu bez nadzoru.

Pelletizer – zalety

Posiadanie w firmie własnego pelletizera ma mnóstwo zalet. Przede wszystkim redukcji ulegają straty granulatu wywołane sublimacją – w innym wypadku firma wykonawcza, której zlecamy prace związane ze sprzątaniem przemysłowym, przywiezie suchy lód w swoich zasobnikach. Co się wówczas dzieje? W pojemnikach jest więcej lodu, niż zostanie użyte ponieważ jego część zacznie się ulatniać w chwili kiedy zasobnik zostanie otwarty. Kolejna korzyć jaką daje własny pelletizer to krótsze przerwy w pracy zakładu, a zaraz za nią można wymienić niezależność od dostaw granulatu (są okresy, że nawet w hurcie może brakować granulatu) oraz świadomość, że wykorzystywany do mycia maszyn suchy lód jest zawsze świeży.

Powinno cię zainteresować

Dziedziczenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Kosiarka – wady i zalety różnych rodzajów – jaką wybrać?

ETOOL24 Twój niezawodny partner w zakupach narzędzi online

Kajaki Liwiec – czemu są tak dobrym wyborem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *